SVG test – Corel Draw vs Adobe Illustrator

Używanie plików SVG na stronach internetowych ma duży sens. Gdy gdzieś możemy zastosować grafikę wektorową, to na ogól zmniejszymy jej wielkość w kB, ale też poprawimy jej wygląd, bo wektorowe obiekty, będą miały ostrzejsze krawędzie, zwłaszcza przy powiększaniu, zmniejszaniu obrazka na stronie. Fajną też opcją jest, że plik SVG, można edytować choćby w notatniku i np. gdy zmienimy koncepcje kolorystyczną strony, to wystarczy w pliku SVG wpisać nowy kolor i nie trzeba go rysować na nowo.

Gdy kiedyś po raz pierwszy webdesigner chciał bym przygotował grafikę w SVG na stronę, zastrzegł, by była wypuszczona z Adobe Illustratora. Na ogół pracuję w Corel Draw, ale jakoś mi weszło w krew – „SVG zawsze z Illustratora”!

Teraz jednak sprawdziłem, czy aby na pewno z Corela się nie da i tylko Illustrator. Narysowałem w Corel Draw i przeniosłem do Illustratora w formacie PDF z obu programów wypuściłem SVG i… co wyszło?

Kolory sobie zmieniałem, tu kolory nie są do oceny. Do oceny w teście była po pierwsze wielkość plików i tu Corel vs AI 20:32. Ceorlowi udało się zrobić mniejszy plik. Corel oznaczył wielkość pliku w milimetrach (mniej zasadne dla stron internetowych, ale prawidłowe), a AI w pikselach to lepiej, ale w ułamkach pikseli, więc tu mu się skomplikował zapis i rozrósł. Ten rysunek sobie zrobiłem tez po to by testować kolory w SVG z Corela sa zastosowane style i wystarczy mi zmienić tylko w stylach kolory i o  to mi chodziło. w AI kolor jest opisany przy każdym elemencie grafiki osobno, wiec chcąc zmienić trzeba przeszukiwać cały plik, to mniej wygodnie. Na oko, oba pliki SVG wyglądają prawidłowo, więc nie ma powodu, by tylko puszczać SVG z Adobe Illustratora. To nie koniec testów, to było narysowane w Corelu i przeniesione do AI, myślę, że gdyby było rysowane w AI, a przeniesione do Corela, to wynik byłby inny.

 


Strona na której pokazuję ilustracje do płyty wytworzone jako grafika wektorowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *